Austin Film Festival
      Headlines| Interviews| Rate Contests| Best Contests 2019| Contest Discounts|

Subscribe to WinningScriptsPRO

Fresh Voices Announces Finalists and Spotlight Award Nominees

Fresh Voices Screenplay Competition has named their 2018-19 Contest Finalists and Spotlight Award Nominees.

Finalists



1 Hr TV Pilot

30th Avenue South

Jacob

Burnstein-Stern

1 Hr TV Pilot

In Chambers

Carolyn

Kras

1 Hr TV Pilot

The Ax Man

Ryan

Little

1 Hr TV Pilot

The Tribunal

Matthew

McCarthy

1 Hr TV Pilot

Carpetbaggers

Matthew

Thomas

       

1/2 Hr TV Pilot

The Great Gay Hope

JB

Berg

1/2 Hr TV Pilot

Basic Witches

Caitlin

Fein

1/2 Hr TV Pilot

Basic Witches

Amanda

Fein

1/2 Hr TV Pilot

Black Holes and Broken Hearts

Pelé

Hearne

1/2 Hr TV Pilot

Jack To Reality

Andy

Knuth

1/2 Hr TV Pilot

That Sister Thang

Lindiwe

Mueller-Westernhagen

1/2 Hr TV Pilot

That Sister Thang

Dale

Winton

       

Action/ Adventure

Extrajudicial

Craig

Bealer

Action/ Adventure

Boundary Waters

Joann

Buckley Collins

Action/ Adventure

The Lost Lamp of Al'Adin

Gregory

Burgess

Action/ Adventure

The Hammer

Jason

Hunter

Action/ Adventure

Roller Baby

J.D.

Smith

       

Comedy/ Rom-Com

Stupid B****

Anthony

Filangeri

Comedy/ Rom-Com

The Twenty-third of Loneliness

Shonnie

Jackson

Comedy/ Rom-Com

Nancy Girl

David

McMahon

Comedy/ Rom-Com

The Guerrilla Love Life of an Average American

Dax

Monta

Comedy/ Rom-Com

A Sonnet for Ms. Pine

Andy

Wertner

       

Drama/ Biopic/ Historical

Don

Alberto

Battistutti

Drama/ Biopic/ Historical

Challenger

Skye

Emerson

Drama/ Biopic/ Historical

Anita

Tessa

Fixter-Coniglio

Drama/ Biopic/ Historical

Ellie

Corin

Hamilton

Drama/ Biopic/ Historical

A Suspect In Arms

Selcen

Onsan

Drama/ Biopic/ Historical

Perfect Lover

Joyce

Rheuban

       

Family Film

My Monster

David

Carren

Family Film

Kaylee, Age 8

Molly

Coffee

Family Film

Tatanka

Russell

Koos

Family Film

Hero of the World

Lotus Girl

Productions

Family Film

Steel Cutter

Claire

Tran

       

Sci-Fi/ Fantasy

Canaries

Craig

Cambria

Sci-Fi/ Fantasy

Heart of the Dragon

Julien

Deladriere

Sci-Fi/ Fantasy

Maya

Rohit

Gill

Sci-Fi/ Fantasy

Junk

Douglas

Mallette

Sci-Fi/ Fantasy

Conquist

Dirk

Strasser

       

Short Script

Cicada

George

Aggelidis

Short Script

Life Tune

Tommy

Garcia

Short Script

Underpaint

Anna

Hopkins

Short Script

Lollipops

Ivo

Huahua

Short Script

Springerle

Finley

Mulligan

Short Script

Gay Girl, Superhero

Diana

York

       

Thriller/ Horror

Monochrome

Chloë J.

Hightower

Thriller/ Horror

Feeder

Justin

Hurt

Thriller/ Horror

Moonshine

Devin

Lucas

Thriller/ Horror

Lattice of Coincidence

Devin

Lucas

Thriller/ Horror

Roller Baby

J.D.

Smith

       

TV Spec Sample

Sneaky Pete: Face Time

Alexander

Berger

TV Spec Sample

Elementary: Reunion

Nelson

Downend

TV Spec Sample

Big Little Lies: Episode #8

Peter

Haig

TV Spec Sample

Curb Your Enthusiasm: The Pee Tape

Jason

Hirschel

TV Spec Sample

Master of None: The Unexpected

Samuel

Nuñez



Spotlight Award Nominees



Best Role for A Leading Man

Boundary Waters

Joann

Buckley Collins

Best Role for A Leading Man

A Ski Mask Away

Joshua

Edwards

Best Role for A Leading Man

Black Holes and Broken Hearts

Pelé

Hearne

Best Role for A Leading Man

Perfect Lover

Joyce

Rheuban

Best Role for A Leading Man

Conquist

Dirk

Strasser

       

Best Role for A Leading Woman

Kaylee, Age 8

Molly

Coffee

Best Role for A Leading Woman

Challenger

Skye

Emerson

Best Role for A Leading Woman

Anita

Tessa

Fixter-Coniglio

Best Role for A Leading Woman

Sister Midnight

Evan

Price

Best Role for A Leading Woman

Roller Baby

J.D.

Smith

       

Best Dialogue

Extrajudicial

Craig

Bealer

Best Dialogue

The Catch

Zack

Cahill

Best Dialogue

In Chambers

Carolyn

Kras

Best Dialogue

Today

Javaid

Nayyar

Best Dialogue

Roller Baby

J.D.

Smith

Best Dialogue

A Sonnet for Ms. Pine

Andy

Wertner

       

Best Ensemble

Stupid B

Anthony

Filangeri

Best Ensemble

Ellie

Corin

Hamilton

Best Ensemble

Moonshine

Devin

Lucas

Best Ensemble

The Tribunal

Matthew

McCarthy

Best Ensemble

Carpetbaggers

Matt

Thomas

       

Best First Ten Pages

Canaries

Craig

Cambria

Best First Ten Pages

The Ax Man

Ryan

Little

Best First Ten Pages

Arcanum Episode 1: Providence

James Nicholson

& Christian Young

Best First Ten Pages

Perfect Lover

Joyce

Rheuban

Best First Ten Pages

Sacred Profanity

Malcolm

Wong

       

Diversity & Inclusion Award

Kaylee, Age 8

Molly

Coffee

Diversity & Inclusion Award

Yonder

Tony

Gonzalez

Diversity & Inclusion Award

Monochrome

Chloë J.

Hightower

Diversity & Inclusion Award

Today

Javaid

Nayyar

Diversity & Inclusion Award

Steel Cutter

Claire

Tran

       

Culture & Heritage Award

Black Swan Records

Nia

Ashley

Culture & Heritage Award

Apache

Cameron

Barsanti

Culture & Heritage Award

Challenger

Skye

Emerson

Culture & Heritage Award

Jazzland

Charles

Leipart

Culture & Heritage Award

Steel Cutter

Claire

Tran

       

Humanitarian Award

A Suspect In Arms

Selcen

Onsan

Humanitarian Award

Mud Swimmers

Angela

Ryan

Humanitarian Award

Steel Cutter

Claire

Tran

Humanitarian Award

The Tribunal

Matthew

McCarthy

Humanitarian Award

American Myths of Black & White

Aaron

Yarber

       

Courage & Fortitude Award

Cicada

George

Aggelidis

Courage & Fortitude Award

Tatanka

Russell

Koos

Courage & Fortitude Award

The Exorcism of Joseph Gordon-Levitt

Mike

Korpi

Courage & Fortitude Award

Argument for the Existence of the Island Saudadia

Constantin

Maier

Courage & Fortitude Award

Splat

Natalie

Peracchio



 

Updated: 04/01/2019
Bookmark and Share

Additional Contest Info: Fresh Voices Screenplay Competition