Shore Scripts Announces Feature & TV Semifinalists

Shore Scripts has announced their feature screenplay and 1-hour and 1/2-hour TV pilots semifinalists. Finalists will be announced November 25th.

FEATURE SEMI-FINALISTS

(75 writers have progressed)

Alex George Pickering, Heard
Alex Luprete, Our Gods Within
Alex von Hofmann, Cul De Sac
Annie Thorpe, Operation Gomorrah
Ari Silver, A Shtetl Folktale
Asad Farooqui, The Immigration Game
Beverley Cook, The Secret Life of Isabella Ramsay
Bill Whirity, Semblance
Brandon Sparks, Carolina Cruel
Brian T. Arnold, Friend of the Show
Casey Watson, Klan
Charles Geneslaw, Direct from Hamburg
Charles Pieper, Malacostraca
Christian Canterbury, Date
Christopher Murray, Sojourn
Christos Kardana, Burning Sea
Clark Kokich, The Gospel According to Keith
Craig Miller & Pete Johnson, Weekend at Bernie’s III
Daniel Kelly, The Women
David Carren, The Clever Girl
David Paterson, The Blind Sea
David Zuckerman, Into the Midnight Sun
Eleonora Mignoli, Seed of Knowledge
Graham Waldrop, Zombie With A Chainsaw!!! Or Cruel Death Will Surrender
Heidi Kozak Haddad & Caroline Somers, Lucky For You
Helen O Reilly, The High Heeled Fugitives
Jane Barr, African Dogs Don’t Choke
Jason Alvino, Low Life
Jennifer Gerber, Has Been Beauty Queen
Jim Picariello, Igor and Frankie
John Birmingham, Bay of Pigs
Jordan Galland, Devil’s Fork
Joseph Hemsani, What’s Left of Us
Judah Ray, Unorthodox
Julia Bergeron, The Royal Pains
Justin Harwood, Smith’s Dream
Kate Kelsen, A Complicated Truth
Kate Niemuller, Mai’s Mother
M Rowan Meyer, Deathless
Mark Keavney, Luminous
Martin Fleming, A Sunny Day to Die
Mary Bronaugh, Jade and The Legend of The Lost Emperor
Matt Flynn, Cuesta Verde
Matt Fuller, Anesthesia
Matthew Franks, Model Sevens
Michael Bockman, The Book of Monk
Michael Gaty, Cry For Me
Michael Nevada, Creature Feature
Michael Sajewski, Spoiler
Michael Weinreb, The Big D
Michaela Conner, Jackrabbit
Morgan Halla & Sunhee Na, Because Our Bodies Run
Morgan Smith, Bad Dog
Nan Schmid, The Language of Wolves
Nick Pollack, The Race That Stops a Nation
Nicole Jones, #Karen
Peter Hohman, Spectator
Peter Sheldrick, The WitchHunter
Ria Fend, Powder
Rob Rex, Axis
Rob Rex, Putting Down Robot
Robert Troccolo, Walt
Ryan Dingus, The Bat Boy
Samuel Holloway, Close To You
Scott Corbett, Capsized
Scott Winfield Sublett, The Good Coach
Simon Downham-Knight, Solange – A Ghost Story for Christmas
SJ Davis, Longwall
Stephen Graf, Nuka Bay
Steve Blame, Major Hacker’s War
Tami Ryder, Devil’s Rain
Terry Lynam, Ajeeta the Invincible
Thomas Steventon, Delectable
Travis Burgess, The Terrestrial
Warren Clarke, Family Spies

TV PILOT 1 HOUR SEMI-FINALISTS

(42 writers have progressed)

Adrian Goodman, Into the Red Centre
Brett Stanning & Edwin Zigterman, Bruh
Brian Farrey-Latz, Sleaze
Bryan Sisto, Ability
Charlotte Alexander, Bolshoi Baby
Debora Bottino, They Listen
Drew Mackintosh, Fade to White
Elfi Martinez, MAGA – “Us vs. Them”
Elfi Martinez, Throw Like a Girl – “#NoMercy”
Eric De La Rosa, Motel of Miracles
Eric Thompson, A Guide to Good Ceasing
Ethan Kogan & Jessica Silvetti, Shockheaded Peter
Grant Gillespie, The Name of Action
Helena Zhen, Ex Humana
Hind Metwalli, Blood Trail
Jack Wake-Walker, Seven Fathers
Jacob Cullen, The Unvarnished Tales of the Green Fairy
James Brennan, Going Underground
John Ravitz, The Wrong Candidate-Pilot
Joseph Kovler, At the Corner of Hitler and Goering
Joshua Strauch, Puppets!
Kimba Henderson, The Haight
La’Chris Jordan, Piney Ridge
Lamar Lewis, Sojourning
Leslie Murphy, Persephone
Luca Rojas, Matriarch
Matthew Hopper, Underdog
Matthew OConnell, Ganymede
Melissa Shorter, Broken Miles
Morgan von Ancken, The Source
Neal Wiser, Frankenstein Unleashed
Nick Boocock, Boss Man
Priya Domfeh & Phillip Domfeh, The Caregiver
R.B. Ripley, The Mender
Riley Madincea, Paydirt
Seby X Martinez, The Invisible Hot Dog Man: Pilot
Simone Hawthorne, Scars
Stephen Woodworth, Through Violet Eyes
Steven Briggs, The Man Project
Steven Snell, Obedience
Vivian Kerr, Newspaperwoman
Yancey Wang, South China Sea

TV PILOT 1/2 HOUR SEMI-FINALISTS

(31 writers have progressed)

A Peterson, Millennial
Amir Mosallaie, Scoundrel
Anthony Jake, Farewell, Napoleon!
Antonio Sacre, The Next Best Thing
Carmela Corbett, The Stand-In
Cathianne Hall, Lost Legion
Damon Royster, Isaac
Deborah Rayne & Catherine Eaton, Flawless: A Feminist Fairytale
Disha Sunil Manocha, The Frontman
Dustin Drye, Sports Talk
Evan Greenspoon, The Granville
Guido Lippe, Queers
Jack Caswell, Dead Cat Bounce
Jessie Gant, DJ Boi
Kat Roman, Hot Springs Pilot
Kyra Jones, Good Vibes Only
Lauren Schwein, Lulu & Popcorn: Owl Make A Dog Out Of You
Martin Ingle, Disorderly
Matt Schultz, The Out-Of-Towners
Natassia Halabi, Abeer Aboud
Pablo Gody, Americanos
Paolo Russo, Rebel Rebel
Raquel Cedar, Edith From Brighton Beach
Ray Goldberg, Parasociety
Ryan Ebert, Bull Boy
Sara Casey, RBF
Sarah Mills, Badass
Scott Peterman & Cat Davis, Unplanned
Sophia Peer & Annie Sicherman, Who’s Annie?
Tevin Knight, Related
Thomas Steele, The Heel


Updated: 11/10/2020

Additional Contest Info: Shore Scripts Feature Screenplay Contest